Effugio

26. 9. – 2. 10. 2020 (vernisáž: pátek 25.září 2020 v 19:30h)

Autorky: Natálie Podešvová, Jana Stárková a kolektiv

Tvůrčí tým: Adéla Križovenská, Natálie Matysková, Natálie Podešvová, Jan Poš, Jana Stárková,Veronika Traburová, Jan Vaniš

Účinkující: Jan Homola, Katarína Hudačková, Adéla Križovenská, Arman Kupelyan, Jana Maroušková, Natálie Podešvová, Jan Poš, Jan Štrachal, Veronika Traburová, Natálie Vacková, Jan Vaniš, Adéla Voldrábová

grafika: Matěj Moravec

Taneční inscenace studentů HAMU a jejich hostů pod vedením studentky Natálie Podešvové.

Z důvodů omezené kapacity je nutná rezervace na e-mailové adrese: effugio@email.cz.

Premiéra: 25. 9. v 19:30
Reprízy: 30. 9. a 2. 10.

Součástí projektu je taneční inscenace uváděná v prostoru Galerie AMU, a také multimediální expozice.

 

Uniknout, utéct, uprchnout – effugio. Podařilo se vám někdy utéct před vlastní myslí? Vyhrát boj s nutkavě obsedantními myšlenkami? Víte, jaké to je žít ve světě, kde vás všichni odsuzují za to, že právě to nedokážete?
Psychická nepohoda – každý ji zná, každý se s ní vyrovnává po svém. Co tak nesnesitelného se v životě člověka musí dít, že si vybere zrovna fyzické sebepoškozování, jako cestu, jak psychické nepohodě uniknout?
K sebedestruktivním formám se nejčastěji obracejí mladí lidé. U záměrného fyzického sebepoškozování nejčastěji víme o dívkách od 13 do 17 let. Nejsou však jediné, kdo takto řeší problémy a namísto sebelásky v sobě pěstují sebenenávist. Odkud to však pramení? Kde je počátek sebedestrukce a proč je pro ostatní většinou snazší tyto problémy nevidět?
Projekt Effugio je taneční instalace vycházející z tradice fyzického divadla. Snaží se odhalit časté příčiny, které člověka vedou k takto krajním řešením. Ptá se po spouštěčích a po vztahu k okolí.

Projekt je vytvořen za podpory HAMU a Galerie AMU.

 

Videodokumentace Filip Kopecký a Matěj Kos

foto Světlana Malinová